Jdi na obsah Jdi na menu

Ve Václavově u Bruntálu jednalo vedení polského a českého Parlamentu

Ve Václavově u Bruntálu probíhalo dvoudenní zasedání představitelů české Poslanecké sněmovny a polského Sejmu. Stalo se tak ve čtvrtek 23. a v pátek 24. června 2016. Českou a polskou státní delegaci ve svém regionu přivítal poslanec Parlamentu ČR Ladislav Velebný.
 
Zasedání se konalo za účasti předsedy Sněmovny Jana Hamáčka i maršálka Sejmu Marka Kuchcińského. „Jde o první setkání poslanců obou zemí od parlamentních voleb v Polsku,“ upozorňuje Václav Klučka, místopředseda Poslaneckého klubu ČSSD. Podle něho se čeští zákonodárci zajímali také o přípravu summitu NATO, který se sejde ve Varšavě.
 
Zástupci poslaneckých komor České a Polské republiky dále projednávali zejména otázky spojené s nadcházejícím předsednictvím Polské republiky ve Visegrádské skupině a problematiku související s rozvojem hospodářských a kulturních vztahů mezi našimi zeměmi či prohlubování příhraniční spolupráce, včetně hlubší koordinace bezpečnostních a zdravotních složek.
 
„Debata se samozřejmě stočila i k pokračující uprchlické krizi, obranné politice a referendu ve Velké Británii. Shodli jsme se na prioritách polské strany v rámci předsednictví V4,“ říká poslanec Ladislav Velebný a pokračuje: „S kolegy poslanci z polské části Slezska jsem jednal o společném rozvoji cestovního ruchu v rámci přeshraniční spolupráce, ale i o dopravní infrastruktuře na železniční trati Krnov – Jeseník, kde je potřeba na polské straně provést nutné úpravy. Bavili jsme se také o dalších projektech, o opatření proti suchu anebo vzájemné spolupráci z hlediska rozvoje průmyslu a podnikání.“
 
Právě proto mají podle Ladislava Velebného podobné akce smysl. „Budeme se proto na Poslaneckém klubu ČSSD zabývat nápadem, zda na úrovni vedení sněmoven neuspořádat také setkání zástupců poslaneckých sborů zemí V4,“ zdůrazňuje Ladislav Velebný, poslanec ČSSD a člen meziparlamentní Skupiny přátel ČR – Polská republika.